ОБЛИЧЧЯМ ДО КЛАСИКИ. НА "ІНТЕРІ" – КУЛЬТОВИЙ СЕРІАЛ ЗА ДОСТОЄВСЬКИМ

07.08.2009
inter.ua

... "Фільм "Ідіот" – про звичайних людей і пристрасті, які їх охоплюють, – говорить про своє дітище режисер Володимир Бортко. – Ми намагалися знімати картину максимально наближено до книги, навіть натуру знімали в місцях, які в ній описуються. Я дуже сподіваюсь, що після перегляду нашого серіалу ставлення до цього жанру кінематографа докорінно зміниться, і ніхто не буде вважати, що серіал – це щось соромне, де і зніматися якось ніяково. Тому що нічого подібного за матеріальними і душевними витратами в практиці вітчизняних серіалів не було!" ...

ЗА КАДРОМ

На роль князя Мишкіна кастинг не проводився. Режисер одразу вирішив, що цю роль повинен зіграти Євген Миронов. Проте актор не надто поспішав з рішенням і довго думав перед тим, як погодитись.

Заради ролі Євген Миронов схуд на 7 кілограмів. Також він днями вчив напам'ять весь роман і працював на майданчику по двадцять годин.

Режисер Володимир Бортко довго шукав актрису на роль Настасьї Пилипівни: він переглянув актрис із провінційних театрів і навіть давав об'яву в газеті про проби. На цю роль хотіли запросити Анну Самохіну і Анну Большову, але доля усміхнулась актрисі Лідії Велєжевій, яка прийшла на кастинг найпершою і найпереконливіше спалила на пробах старовинні гроші.

Сцену зі спаленням грошей для фільму знімали 12 годин! При цьому у Велєжевої стався нервовий зрив, їй давали валідол. Дуже допоміг ій у цей момент Євген Миронов. Коли знімали крупний план актриси, він стояв за кадром і плакав, щоб Велєжева не втрачала відповідний настрій.

На роль Рогожина Бортко одразу ж вибрав Володимира Машкова. Заради цієї ролі актор, який багато знімається в Голівуді, навіть вирішив перенести роботу з Клінтом Іствудом і відростив бороду.

Актриса Анастасія Мельникова грала Олександру Єпанчіну вагітною. Для неї навіть підготували спеціальні костюми, які приховували цей факт аж до дев'ятого місяця. Але Анастасія народила раніше і одразу ж після пологів прибігла зніматися (молоко зціджувала в пляшечки і зберігала у торговців морозивом).

Олег Басілашвілі, потрапивши у перший день зйомок у ДТП, прийшов на знімальний майданчик на милицях і грав свого генерала Єпанчіна, борючись із болем.

Зйомки серіалу проходили в старовинних маєтках, у провулках Санкт-Петербурга, описаних у романі, і у Швейцарії.

Реквізит збирали в антикварних магазинах і музеях. Одна з суконь Настасьї Пилипівни коштувала тисячу доларів, а таких суконь для фільму зробили не менше п'ятдесяти. Хтось зі знімальної групи навіть приніс для зйомок старовинні коштовності, які дісталися в спадок.

У серіалі "Ідіот" відбувся кінодебют ведучої колись популярної програми "Слабое звено" Марії Кисельової. В картині вона зіграла роль сестри Гані – Варвару.

Автором саундтрека став композитор Ігор Корнелюк, який потім продовжив роботу з Володимиром Борко в серіалі "Майстер і Маргарита".

АКТОРИ ПРО ЗЙОМКИ

Лідія Велєжева:


"Ви знаєте, я почала усвідомлювати, яку роль отримала і що це за подарунок долі, вже практично під кінець знімального періоду. Весь знімальний період я перебувала в ейфорії і захопленні від усієї групи, від партнерів, від атмосфери, яка панувала на майданчику. Було і важко і легко одночасно. І партнери були зацікавлені не лише в собі, але й в усіх персонажах, що були у фільмі. Ніхто не працював на себе. Кожен намагався підігравати навіть за кадром. І Володя Машков, і Женя Миронов видавали свій текст з такою віддачею, що потім легко було перехопити емоцію і градус вже відзнятої сцени. Я багато разів помічала, що просто сиджу за кадром і, розкривши рота, спостерігаю за тим, як працюють мої колеги. І начебто потрібно йти у своїх справах, а я не можу відірватися... Або на озвучуванні: як зачарована, дивлюсь відзнятий кусок, і мені вже потрібно вступати, а я, вражена, не можу промовити жодного слова..."

Олег Басілашвілі:

"Тут я граю людину, яка виступає нібито в ролі представника глядацької зали, тому що все, що відбувається, носить характер фантасмагоричний, незбагненний для нормальної людини. Бортко спробував зняти хрестоматійний накип, який протягом півтора століття лежить на романі, і зробити його сьогоднішнім. І мені ця спроба дуже подобається."

Михайло Боярський:

"З Достоєвським дружать лише глибокі інтелектуали, до них я себе не відношу. Можливо, цей фільм і допоможе мені розібратися з прозою Федора Михайловича. Погано уявляв собі, що "Собаче серце" Булгакова можна перенести на екран, але те, що зробив Володя Бортко, мене вразило. Значить, і тут є шанс сподіватися, що фільм буде теж хрестоматійним рано чи пізно. Роль у мене маленька, лише декілька фраз, але зніматися тут для мене – справжня честь."

Олександр Лазарєв молодший:

"Коли йшла робота над серіалом, зупинятися не хотілось. Потім уже, коли чуєш "Стоп! Зйомки завершені", розумієш, що ти як вичавлений лимон. Але можу сказати, що це було варто того."

Ольга Будіна:

"Зйомки в цьому серіалі для мене – велика відповідальність. Я знімалась, а потім раптом зрозуміла, що мої діти і внуки будуть вивчати класику по тому, як я зіграла в серпні 2002 року. І мені стало страшно."

Інна Чурікова:

"На зйомках у мене було велике відчуття відповідальності перед Достоєвським! І взагалі це була складна робота. Треба було зрозуміти, відчути і прожити цю історію за дуже короткий, нервовий строк."