САД, СХОЖИЙ НА ЗОНУ, В ОЧІКУВАННІ СТАЛКЕРА

"День" №14
01.29.2004
Тетяна Поліщук

5 та 6 лютого на сцені Театру ім. І. Франка киянам і гостям нашої столиці надається шанс побачити знамениту виставу видатного литовського режисера Еймунтаса Някрошюса "Вишневий сад".

Російські театральні критики одностайно називають цю чеховську постановку "найяскравішою культурною подією минулого року". Ті, кому поталанило працювати з режисером чи бачити його постановки, брати у нього інтерв'ю, відзначають: "Някрошюс – геній! З Пушкіним та Шекспіром на дружній нозі! Його естетика – плавильний казан, у якому все чуже стає своїм. Тепер до цього казана, завдяки Фондові Станіславського, потрапили разом – чеховський "Вишневий сад" і прекрасні актори: Євген Миронов, Людмила Максакова, Олексій Петренко, Ірина Апексимова та Володимир Ільїн".

Якщо пригадати попередні постановки режисера, то в "Гамлеті", в "Макбеті", і в "Маленьких трагедіях" Някрошюс використав сюжет лише як канву, за якою він "гаптував" свій чарівний театральний візерунок. Режисер безпощадно скорочував текст і відсікав непотрібних йому персонажів. Він ставить вистави за мотивами п'єс. "Вишневий сад" – вистава-фантазія, навіяна постановникові після прочитання чеховської класики. Його герої багато говорять, захоплюючи до свого виру глядачів. Метафори підминають під себе психологію, а будь- який предмет, який потрапляє до дзеркала сцени, негайно набуває багатозначності.

Герої някрошюського "Вишневого саду" живуть у тривожному й загадковому світі. Їм усюди ввижаються небезпеки. Сад – заповідний простір, який лише божевільний може намагатися купити чи продати. Цей сад схожий на зону, в якій так і не з'явився свій сталкер...

Після "Дяді Вані" й "Трьох сестер" Еймунтас Някрошюс продовжив свій чеховський цикл "Вишневим садом". Вистава приголомшує глядачів філігранною режисурою та майстерністю акторської команди. Цього року театральний світ відзначить ювілеї: 100-річчя написання п'єси "Вишневий сад" і її прем'єри на сцені Художнього театру і вшанує пам'ять великого російського письменника Антона Павловича Чехова, який визначив, без перебільшення, хід розвитку театру ХХ сторіччя в багатьох країнах. Міжнародний театральний проект "Вишневий сад" (Міжнародний фонд Станіславського, Росія і Театр Мено Фортас, Литва) – приурочено до цих подій. Організаторами гастролей у Києві є продюсерська компанія "Interlex" за фінансової підтримки торговельної марки "Олімп".