МОНТЕККІ ДЗВЕНЯТЬ ЛАНЦЮГАМИ

01.18.2010
sunhomes.pp.ua

Євгеній Міронов зіграв герцога Веронський в новому спектаклі Театру Націй "Ромео і Джульєтта"

Спектакль Театру Націй "Ромео і Джульєтта", прем'єра якого відбулася в минулу п'ятницю на сцені театрального Центру імені Нд Мейєрхольда, продовжує проект "Шекспір@Shakespeare", що стартував восени в Театрі Націй. Вперше поставивши Шекспіра, Володимир Панков підкреслив у виставі не тільки соціальні і політичні, але й музичні конфлікти. У першій же сцені класична музика з балету Сергія Прокоф'єва "Ромео і Джульєтта" чинить опір сучасних ритмів і в підсумку розчиняється в них. Володимир Панков не відчуває зайвого пієтету перед авторами літературних творів. Хоча панібратства теж не допускає. Кожна дія стає для режисера полотном, на якому він малює власну картину. Навіть коротка репліка може стати приводом непередбачений автором акторської імпровізації. А театральні образи в його виставах завжди є сусідами з музичними і звуковими.

В "Ромео і Джульєтту" режисер із самого початку переводить дію в сучасну просторово-часову систему координат. Верона – це величезний ринок. Клан Монтеккі – ринкова еліта, яка торгує не один рік. Клан Капулетті – недавно з'явилися азіати, які хочуть відвоювати собі торгові площі і покупців. Обидва угруповання можуть лише ворогувати. Їм так само неможливо зрозуміти один одного, як не можна білим блискучим трикотажним майках, які носять Ромео і його приятелі, перетворитися на чорні треники Капулетті. Герцогу Веронський (Євген Миронов), звертається до них з телеекрана, не вдасться їх помирити.

При цьому спектакль Панкова схожий на валізу з подвійним дном. Помітно, що побутові деталі і конфлікти самі по собі не дуже-то й цікавлять режисера. Вони – тільки імпульс для цілої низки звукових і музичних образів. Навіть бійки і поєдинки у виставі перетворюються на танці двох чоловіків. Якщо Панкову важливий якийсь момент, його доповнюють безліччю більшої ясності. Приміром, після вбивства Тібальта над Ромео вершать суд люди в ку-клукс-клановскіх балахонах, розфарбованих в яскраві кольори. Померлу Джульєтту загортають у килим, оплакує її мати, а потім чоловіки клану танцюють навколо дівчини військовий танець. Якщо момент не дуже важливий, його пропускають або грають театральної скоромовкою. У виставі виникають паралелі з "Гамлетом", "Отелло" та іншими шекспірівськими п'єсами. А Джульєтта (Сесег Хапсасова) і Ромео (Павло Акімкін) тут так щирі, як буває тільки в юності. У музичній палітрі вистави змагаються між собою класична музика, східні мелодії і безліч незвичайних звуків – від дзвону ланцюгів, що сковували руки і ноги Монтеккі, до стукоту камінців, які актори ритмічно розкидають по сцені. За режисерським "твором на тему " стежити дуже цікаво. Проблема тільки в одному: велика кількість подробиць і знахідок робить деякі сцени надмірно затягнутими.

Проект "Шекспір@Shakespeare" продовжує розвиватися. У планах Театру Націй – ще два шекспірівські постановки: "Гамлет", поставлений німецьким режисером Томасом Остермайером в берлінському театрі "Шаубюне", і "Анатомія Ліра" – незвичайний варіант "Короля Ліра", в якому поєдналися прийоми драматичного та лялькового театру з Фінляндії.

Режисер ВОЛОДИМИР ПАНКОВ: "Для мене кожен рядок Шекспіра – як нота, і її можна грати, знову і знову щось придумуючи. Простір шекспірівської п'єси просто бездонно. Напевно, комусь хочеться, щоб вистава "Ромео і Джульєтта " йшов півтори години у форматі МР3, але в трагедії Шекспіра – 200 сторінок, і зробити його коротким фізично неможливо. А деякі епізоди потрібно спеціально розвивати. Наприклад, я спеціально ввів сцену суду над Ромео і його батьком. Мені хотілося підкреслити, що в наш час суд – це місце, де вже здійснюються помста і розплата."